BMW CE-04
BMW CE-04 to motocykl drogowy. Moc maksymalna wynosi 20 KM. Maksymalny moment obrotowy: 62 Nm przy 1500 obr./min. Masa: 231 kg.
Lata produkcji
2026
Moc maksymalna
20 KM
Moment obrotowy
62 Nm przy 1500 obr./min
Masa
231 kg
Pełna specyfikacja techniczna
Dane ogólne
| Marka i model | BMW CE-04 |
|---|---|
| Rok produkcji | 2026 |
Silnik
| Układ chłodzenia | Chłodzenie cieczą |
|---|---|
| Rozrusznik | Elektryczny |
| Moc maksymalna | 20 KM |
| Moment obrotowy | 62 Nm przy 1500 obr./min |
Układ napędowy
| Skrzynia biegów | Single-speed transmission, integrated into Elektrycznyal machine housing |
|---|---|
| Napęd końcowy | Toothed Pasek zębaty and gearbox with fixed transmission |
Podwozie
| Rama | Double loop steel frame |
|---|---|
| Zawieszenie przednie | Single-bridge Widelec teleskopowy |
| Zawieszenie tylne | Single-sided swing arm, directly pivoted shock absorbe |
| Hamulce przednie | 2 x 265 mm Tarcza brake, 4-piston fixed caliper |
| Hamulce tylne | Single 265 mm Tarcza brake, 1-piston pływająca caliper |
| Opona przednia | 120/70 R15 |
| Opona tylna | 160/60 R15 |
Wymiary i masa
| Rozstaw osi | 1675 mm |
|---|---|
| Wysokość kanapy | 780 mm (comfort seat: 800 mm) (31.5 in) |
| Masa | 231 kg |
Pozostałe dane
| Motor | Permanent-magnet synchronous motor |
|---|---|
| Range | 130 km (100 km with output reduction 11 k, W) |
| Akumulator | Traction storage with high-voltage technology integrated in the vehicle underbody, central Chłodzenie powietrzem, permanently installed battery module, 40 Lithium-ion battery cells, 8.9/8.5 k, Wh (gross/net) (8.9/6.2 k, Wh (gross/net) with Opcjonalne power reduction to 11 k, W) |
| ABS System | BMW Motorrad ABS |
| Wheels | aluminiowa cast wheels (spoke wheel or Tarcza wheel optics) |
| Front Rim | 3.50 x 15“ |
| Rear Rim | 4.50 x 15“ |
| Steering Head Angle | 63.5° |
| Castor | 120 mm |
| Charging Capacity | 2.3 k, W with integrated charger, 6.9 k, W with Opcjonalne quick charger |
| Charging Time | Approx. 4:20 h for 0-100% and approx. 3:30 h for 0-80% (with Opcjonalne power reduction to 11 k, W: approx. 3:20 h for 0-100% and approx. 2:25 h for 0-80%) |