BMW Concept C Evolution
BMW Concept C Evolution to motocykl drogowy. Jednostka napędowa: Drive train swing arm with Chłodzenie cieczą-cooled alternator; permanently excited synchronous machine with surface magnets, internal rotor. Masa: 265 kg.
Lata produkcji
2014
Masa
265 kg
Typ silnika
Drive train swing arm with Chłodzenie cieczą-cooled alternator; permanently excited synchronous machine with surface magnets, internal rotor
Pełna specyfikacja techniczna
Dane ogólne
| Marka i model | BMW Concept C Evolution |
|---|---|
| Rok produkcji | 2014 |
Silnik
| Typ silnika | Drive train swing arm with Chłodzenie cieczą-cooled alternator; permanently excited synchronous machine with surface magnets, internal rotor |
|---|
Podwozie
| Rama | Hybrid chassis with die-cast aluminiowa load-bearing battery casing, bolt-on tubular-steel stearing head carrier and rear frame |
|---|---|
| Zawieszenie przednie | Upside-down fork Ø 40 mm |
| Zawieszenie tylne | single-sided swing arm with direct-link spring strut, spring pre-load manually regulowane over 7 settings |
| ABS | Tak |
| Opona przednia | 120/70 R 15 |
| Opona tylna | 160/60 R 15 |
Wymiary i masa
| Rozstaw osi | 1594 mm |
|---|---|
| Wysokość kanapy | 780 mm |
| Masa | 265 kg |
Pozostałe dane
| Rated Output | 15 KM (homologation according to ECE R85, riding licence class A1) |
|---|---|
| Max. Output | 48 KM at 4, 650 obr./min |
| Max. Torque | 72 Nm from 0 to 4, 500 obr./min |
| Akumulator | Chłodzenie powietrzem lithium-ion high-voltage battery with booster fan |
| Battery Capacity (gross) | 8 k, Wh |
| Battery Voltage | 133 V (nominal) |
| Charging Power | 3 k, W, integrated charger |
| Charging | On-board charging socket type 1; charging cable with country-specific plug |
| Charging time at 220 V / 12 A (standard) | approx. 4 h to 100%; 80% in 2:45 h |
| Charging time at 220 V / 16 A (Mode3 cable) | approx. 3 h to 100%; 80% in 2:15 h |
| Secondary battery | 12 V / 8 Ah, maintenance-free |
| Alternator | DC/DC transformer, integrated into battery charger, 475 W (rated power) |
| Drive | Drive train swing arm with toothed Pasek zębaty and ring gear transmission to the rear axle |
| Maximum Speed | 120 km/h (electronically governed) |
| Acceleration 0-50 km/h | approx. 2.7 s |
| Acceleration 0-100 km/h | approx. 6.2 s |
| Range | approx. 100 km in everyday riding (Road mode) |
| Recuperation | Automatyczna recuperation when coasting and braking, range extension up to 10-20% possible |
| Wheels | Cast aluminiowa wheels |
| Front Rim | 3.50 x 15" |
| Rear Rim | 4.50 x 15" |
| Front Brake | 2x 270 mm 2-piston pływająca caliper |
| Rear Brake | Single 270mm Tarcza 2-piston pływająca caliper |
| Castor | 95 mm |
| Steering Head Angle | 65.9° |